Založ si blog

Myslím hypoteticky

Myslím, teda som

(hypoteticky)

Myslím hypoteticky, čo by bolo, keby nebolo keby. V češtine je to slovo kdyby, ale význam je rovnaký. Problém zostáva v tom, ako z našej mysle odstrániť nežiadúce keby. Aby neexistovali všetky tie prekážky, problémy, ktoré nám bránia niečo uskutočniť, realizovať podľa nášho zámeru. Napríklad, aby sme si ako ľudia medzi sebou vzájomne porozumeli, našli spoločnú reč. Problémom v tomto prípade je nedostatok dobrej vôle. Nebudem ďalej moralizovať. Aj keby sa mi to nepodarilo, budem sa o to snažiť.

Vzájomné porozumenie, reálne vzaté, od pradávna leží väčšinou v hypotetickej rovine nereálnosti. Chýba už spomenutá dobrá vôľa. Kde ju vziať?

V partnerskom spolužití potrebujeme dobrú vôľu ako pravidlo. V man- želskom sľube začína slovami byť si verný v dobrom aj v zlom. Tak to začína a hneď aj končí v tom zlom. Manželia by si rozumeli, keby nemali dôvody tvrdošijne uplatňovať to svoje keby.

Manžel by bol správne milovaný, keby mu manželka ustavične niečo nepripomínala, nenariaďovala svojimi príkazmi. Manželovi nezostáva nič iné, len aby začal uvažovať nad tým, kto je vlastne v ich domácnosti hlavou rodiny. Problém je hneď na svete. Keby manželka aspoň občas uznala, že aj jej manžel môže mať pravdu, mohlo by byť všetko inak. Ochotnejšie by vynášal komunálny odpad do triedených zberných nádob aj v čase, keď v televízii dávajú prenos z finále európskej futbalovej súťaže.

A ako to je, čo všetko nasleduje za slovkom keby z hľadiska celospo- ločenských problémov v medziľudských vzťahoch vo všeobecnosti?

Skúmame, či existujú vo vesmíre okrem nás aj iné civilizácie, a pri tom sa vzájomne nezdravíme s ľuďmi v paneláku z nášho vchodu. Na zlepšenie atmosféry hromadného spolubývania by prispelo aj to, keby sme smeti nevyhadzovali von zo svojho balkóna, netrúsili popol z cigariet na balkón pod nami. Keby sme si na sídlisku neskracovali chodníky cez zelený trávnik, za svojím štvornohým miláčikom odpratali všetko, čo po ňom na chodníku zostane. Keby sme sa v nákupnom centre nepredbiehali s nákupnými košíkmi, mohlo by byť medzi nami menej nadávok a iných urážlivých odporučení. Nebudem uvádzať tie najznámejšie.

V tejto súvislosti nebudem hovoriť o tom, čo všetko je potrebné pre nápravu predovšetkým v politike štátu ako takého, niekde ešte aj v kráľovstve. O úlohe parlamentu, najdôležitejšieho inštitútu, tiež radšej pomlčím. Na to mi „kompetentní“ odpovedia, že tomu nerozumiem. Na to všetko, čo sa tam odohráva, by sme si časom zvykli, keby sme si boli istí, že to má nejaký zmysel pre našu budúcnosť.

Kedy to lepšie raz naozaj bude, to nikto presne nevie.

Keby sme sa nepodriaďovali, neustupovali nekompromisným evolučným princípom vývoja, riadili sa zásadami zakotvenými v desiatich radách Stvoriteľom života, mohlo by byť všetko inak…?

Myslím si, že v mnohých prípadoch, keby sme za týmto slovom odstránili všetky zbytočné prekážky, mohol by byť život príjemnejší a znesiteľnejší.

Alexander Scholz

Vybrané z mojej krátkej poviedkovek tvorby. www.facebook.com/Poviedkar

Slnko spáva za morom

10.12.2023

Na dlhé zimné večery ponúkam dve knižky z mojej literárnej tvorby: Haiku verše – Slnko spáva za morom. Poviedky – Striedanie životných období. V knižnej distribúcii IKAR s.r.o Autor: Alexander Scholz kľuč je vo dverách izba plná nerestí dočasné lásky šapitó tlieska klaunov široký úsmev slzy ti ponúka kniha pod vankúšom zimomriavky na tele vrah je [...]

Striedanie životných období

13.07.2023

Práve vyšiel Literárny týždenník č.19-20. Je v ňom viacstránková spomienka na tvorivý umelecký život majstra slova, pána Juraja Sarvaša. Svojím neopakovateľným recitátorským prejavom zostane navždy v mysliach svojich poslúchačov. Okrem iných zaujímavých príspevkov, našlo sa v časopise miesto aj pre moju poviedku Krížne cesty. Na poslednej strane si tiež môžete [...]

Striedanie životných období

28.04.2023

Nová kniha na knižnom trhu Kniha poviedok o živote ako na dlani Autor sa vo svojich literárnych začiatkoch prezentoval publikovaním krátkych poviedok v časopise Smena a TELEplus. Jeho humoristicko satirické pásma si našli svoje miesto aj v zábavných programoch Slovenského rozhlasu v Bratislave a v Banskej Bystrici. V celoslovenských literárnych súťažiach (próza) získal [...]

Eurovoľby / Štrasburg / Európsky parlamentu /

Eurobarometer: Záujem o eurovoľby oproti tým posledným medzi Slovákmi stúpol

17.04.2024 10:42

Záujem o júnové voľby do Európskeho parlamentu má 60 percent občanov Európskej únie, vyplýva z najnovšieho Eurobarometra.

dubaj

Najsilnejšie dažde za 75 rokov: Záplavy v Dubaji ochromili najrušnejšie letisko sveta

17.04.2024 09:49

V Spojených arabských emirátoch prší zriedka, a to v chladnejších mesiacoch.

Matúš Harkabus

Prokurátori, ktorí dozorovali prípad vraždy Jána Kuciaka, sa vzdali funkcie

17.04.2024 09:45, aktualizované: 10:06

Prokurátori odchádzajú ku koncu júna.

poviedkaren

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 53034x
Priemerná čítanosť článkov: 2652x

Autor blogu

Kategórie