Založ si blog

V zajatí frazeológie

( Malé poblúznenie, keď frázy hovoria za autora. )

Celý deň sa mi lepila smola na päty. Čo ako som sa snažil, netrafil som klinec po hlavičke. Kosa mi spadla na kameň. Za domom som kopal jamu, sám som do nej spadol. Neskoro som zistil, že mi tečie do topánok. Prišiel som aj o gate.Večer ktosi hodil flintu do žita. U susedov zagágala trafená hus.

Slnko sa už nemohlo na to dívať, zapadlo.

Líšky rozdávali dobrú noc, a práve vtedy prišla ona, moja stará láska Frázka. Ako blesk z jasného neba. Nehrdzavela. Rýchlo som pozametal pred vlastným prahom. Aj s farbou som vyšiel von. Svedomie som mal našťastie čisté. Ustlal som jej na ružiach. Ona chcela zaspať na vavrínoch. Začali sme od Adama. Chýbali nám figové listy. Aby sme sa nehanbili, do pohára lásky sme si naliali čistého vína.

Vypili sme ho až po samé dno.

Nad ránom ma prebudil smäd po živote. Ona plakala nad rozliatym mliekom. Dostala sa na šikmú plochu. Na očiach mala ružové okuliare, jazyk držala za zubami. Vraj prišla o svoj vienok zelený. Nebolo jej do reči, nevedela kam z konopy. Chcela za sebou zavrieť dvere. Bála sa aj vlastného tieňa. Neverila mi, ani vlastným očiam.

Ubezpečil som ju, že určite nezostane na ocot.

Zavesil som jej na nos, že sa v živote o ňu postarám. Mám široké koryto, ostré lakte, sľúbil som jej aj modré z neba. Chýbalo jej remeslo, čo má zlaté dno. Prešiel mi mráz po chrbte, čo keď sa zaujíma o to najstaršie remeslo. Mlčala ako zarezaná. Čas okolo nás bežal ako splašený. Odišla. Hlavu som mal v smútku. Prišlo ďalšie ráno, múdrejšie od večera.

Otvoril som okno dokorán. Vonku sa život nezastavil, išiel svojou cestou.

Po mojom sklamaní nezostal ani smrad. Učím sa, na vlastných chybách, celý život.

Životné reflexie

30.06.2022

Dôverný priateľ si so životom tyká. Úsmev z nás robí človeka, ktorému sa dá rozumieť. Ešte si jednu zapálil, veď žije len raz.Jedinečný si, len keď si sám sebou. Pozor na rybárov, posielaju svoje lásky k vode. Čakaním na lepšie časy si prítomnosť neskrátime. K najlepšiemu priateľovi sa neotočíš chrbtom, keď niečo potrebuješ. Málovravný sa teší, zase [...]

Reflexie z internetového časopisu HUMORIKON

12.06.2022

Aj by sa pochválil, keby to tak nesmrdelo. Uspokojil svoje ego, stal sa z neho egoista. Aj v dnešnej dražobe sa dá ušetriť, dajte si ušiť cisárove nové šaty. S každou novou myšlienkou sa o sebe dozviem aj to, čo nechcem vedieť. Moderná doba prináša nové veci každému, kto má z čoho zaplatiť. Myšlienka, ktorá nemá správnu pohnútku, je ako sirota bez rodičov. Keď má [...]

Aktuálne podobenstvá

06.02.2022

Vojnoví štváči rozumejú politike len s nabitou zbraňou. Nestačí byť po zuby ozbrojený, niečo treba mať aj v hlave. Nie je múdre rozduchovať nenávisť, strhnete lavínu, ktorá vás neminie. Tam kde sa politici nevedia dohodnúť, zdravý rozum nemá šancu zvíťaziť. Blýskanie na lepšie časy je životný úkaz, na ktorý márne čakáme v každom ročnom období. Častou [...]

Kramatorsk, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev pôjde po krku Rusom, ktorí ostreľujú jadrovú elektráreň

14.08.2022 07:45

Ukrajinské špeciálne sily sa zamerajú na ruských vojakov, ktorí majú jadrovú elektráreň ako štít alebo na ňu strieľajú, varoval Zelenskyj.

vláda, Eduard Heger, Igor Matovič

Matovič poodhalil zákulisie rokovaní o záchrane koalície. Čo ukázal 'bratom a sestre' zo SaS?

14.08.2022 07:05

Lídri štyroch strán rokujú o tom, ako sa skončí vládna kríza. Šéf OĽaNO Igor Matovič odmieta obvinenia na svoju adresu a predložil ostatným svoje argumenty.

Salman Rushdie

Rushdie už nepotrebuje pľúcnu ventiláciu a dokáže hovoriť

14.08.2022 06:05

Britský spisovateľ Salman Rushdie už viac nepotrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie a je schopný rozprávať.

Zrúcanina hradu Korlátka

Nepoznané potulky hradom Korlátka, pribudnú schody do novej časti

14.08.2022 06:00

Záchrana zrúcaniny hradu Korlátka pri obci Cerová na Záhorí už trvá niekoľko rokov. Časom z nej bude vidieť viac.

poviedkaren

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 20583x
Priemerná čítanosť článkov: 1372x

Autor blogu

Kategórie