Založ si blog

V zajatí frazeológie

( Malé poblúznenie, keď frázy hovoria za autora. )

Celý deň sa mi lepila smola na päty. Čo ako som sa snažil, netrafil som klinec po hlavičke. Kosa mi spadla na kameň. Za domom som kopal jamu, sám som do nej spadol. Neskoro som zistil, že mi tečie do topánok. Prišiel som aj o gate.Večer ktosi hodil flintu do žita. U susedov zagágala trafená hus.

Slnko sa už nemohlo na to dívať, zapadlo.

Líšky rozdávali dobrú noc, a práve vtedy prišla ona, moja stará láska Frázka. Ako blesk z jasného neba. Nehrdzavela. Rýchlo som pozametal pred vlastným prahom. Aj s farbou som vyšiel von. Svedomie som mal našťastie čisté. Ustlal som jej na ružiach. Ona chcela zaspať na vavrínoch. Začali sme od Adama. Chýbali nám figové listy. Aby sme sa nehanbili, do pohára lásky sme si naliali čistého vína.

Vypili sme ho až po samé dno.

Nad ránom ma prebudil smäd po živote. Ona plakala nad rozliatym mliekom. Dostala sa na šikmú plochu. Na očiach mala ružové okuliare, jazyk držala za zubami. Vraj prišla o svoj vienok zelený. Nebolo jej do reči, nevedela kam z konopy. Chcela za sebou zavrieť dvere. Bála sa aj vlastného tieňa. Neverila mi, ani vlastným očiam.

Ubezpečil som ju, že určite nezostane na ocot.

Zavesil som jej na nos, že sa v živote o ňu postarám. Mám široké koryto, ostré lakte, sľúbil som jej aj modré z neba. Chýbalo jej remeslo, čo má zlaté dno. Prešiel mi mráz po chrbte, čo keď sa zaujíma o to najstaršie remeslo. Mlčala ako zarezaná. Čas okolo nás bežal ako splašený. Odišla. Hlavu som mal v smútku. Prišlo ďalšie ráno, múdrejšie od večera.

Otvoril som okno dokorán. Vonku sa život nezastavil, išiel svojou cestou.

Po mojom sklamaní nezostal ani smrad. Učím sa, na vlastných chybách, celý život.

Striedanie životných období

28.04.2023

Nová kniha na knižnom trhu Kniha poviedok o živote ako na dlani Autor sa vo svojich literárnych začiatkoch prezentoval publikovaním krátkych poviedok v časopise Smena a TELEplus. Jeho humoristicko satirické pásma si našli svoje miesto aj v zábavných programoch Slovenského rozhlasu v Bratislave a v Banskej Bystrici. V celoslovenských literárnych súťažiach (próza) získal [...]

Vesmírne správy z ďalekej budúcnosti

17.11.2022

Najväčšie vesmírne radary zaznamenali tajomný signál pochádzajúci z obdobia pred vznikom vesmíru. Záhadou zostáva vysvetlenie, odkiaľ signál vyšiel, ak všetko začalo existovať až po Veľkom tresku. Na planéte Jupiter boli objavené veľké zásoby pitnej vody. Po zahájení jej dovozu na našu planétu, klesla cena vody na svetových trhoch pod historické minimum 50 USD za [...]

Keď rána sú vždy tie isté

16.11.2022

Občas trpím samovravou. Nemusíte ma ľutovať. Nie je to diagnóza.Pravou príčinou je, že sa nemám s kým porozprávať.Otvorila som si okno, potrebujem viac kyslíka. Určite bude zmena počasia, pália ma otlaky. Neviem, kde mám masť na kurie oká.„No predsa v kúpeľni,“ – to je hlas môjho manžela. Dnes má vyhraťBorussia Mönchengladbach nad Juventisom Turín. Je to tutovka, [...]

migranti, Brodské , Kúty, hranica,

Krajiny Únie sa dohodli na migračnej reforme. O utečencov sa podelia alebo pomôžu inak

08.06.2023 23:50

Reforma počíta s povinnou solidaritou s krajinami, ktoré sú preťažené žiadateľmi o azyl, rovnako ako s rýchlejším vybavovaním neúspešných žiadostí.

Ukrajina, Cherson, záplava, priehrada

Voda zo zničenej priehrady Kachovka už nedokáže chladiť jadrovú elektráreň

08.06.2023 21:50, aktualizované: 22:33

Hladina vody klesla pod kritickú úroveň. Všetkých šesť reaktorov tejto elektrárne už bolo postupne odstavených.

automobilka PSA, Trnava

Čo ohrozuje 20 tisíc pracovníkov v automobilkách? Zákaz spaľovacích motorov to nie je

08.06.2023 20:36

Európsky parlament môže schválený zákaz spaľovacích motorov od roku 2035 ešte posunúť alebo zrušiť. Ako budú hlasovať naši europoslanci?

žralok

Po útoku žraloka v egyptskej Hurghade zomrel ruský občan

08.06.2023 19:50

Mladý muž mal žiť v Egypte dlhodobo.

poviedkaren

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 38176x
Priemerná čítanosť článkov: 2121x

Autor blogu

Kategórie