Založ si blog

Náhoda

Na začiatku bola na planéte Zem len samá pustatina. Vietor sa bezcieľne preháňal nad holými skalnými masívmi. Nad hladinami morí a oceánov sa občas objavili hromy a blesky a to bolo všetko, čo mohlo potešiť živú dušu. Vlastne nemohlo, živá duša vtedy ešte neexistovala. Zlovestné ticho, prerušované hukotom vetra, vtedy ešte nikomu neliezlo na nervy. Nemal kto hromžiť na zlé počasie – zimnú kalamitu, či letné horúčavy. Neživá hmota nikomu a ničomu neslúžila, len sa presýpala, prelievala, menila svoje skupenstvo bez toho, aby sa o tom niekto učil v základnej škole, či obhajoval dizertačné práce na univerzite. Naša planéta Zem, s ohromnou vesmírnou hmotnosťou, ani len netušila prečo má svoju os otáčania vychýlenú vzhľadom na dráhu, po ktorej obieha okolo Slnka, prečo má deň 24 hodín, rok 365 dní. Čas plynul bez toho, aby ho niekto zo soboty na nedeľu posúval o hodinu dopredu alebo dozadu. Čas nemal svoj význam. Bol bezvýznamný. On nemal ani len svoj začiatok. Alebo mal? Ak pripustíme, že áno, tak pred jeho začiatkom muselo existovať nejaké NIČ. Alebo NEKONEČNO? Čo je z toho správnejšie?

Jedno je isté, všetko plynulo bez toho, aby niekto niečo očakával. Nejakú podstatnú zmenu. Napríklad, čo ja viem, aby sa raz z  neživej hmoty stala hmota živá. Zem mala k dispozícii, vtedy ešte nepomenovanú, Mendelejevovu sústavu prvkov, rôzne druhy pevných, plynných, či kvapalných zlúčenín. Základné podmienky pre veľké zmeny boli pripravené, už bolo treba len začať. Ale ako ? Neživá hmota nevedela, čo musí urobiť pre to, aby mohla byť hmotou živou. Ona nevedela ani len to, že už milióny rokov existuje ako neživá.

A práve vtedy, kde sa vzala, tam sa vzala, začala na Zemi úradovať Náhoda. Už na začiatku to Náhoda nemala jednoduché, pretože v biológii, do ktorej sa strmhlavo pustila jednoduchý začiatok jednoducho neexistuje. Dnes sa už vie, že aj jednobunečný živý organizmus je nepochopiteľne zložitý. Napriek tomu to Náhoda nevzdala. Hromy a blesky použila na štiepenie zlúčenín z presýtenej atmosféry. Horko–ťažko, ale predsa, vznikli prvé stavebné látky aminokyseliny. Tie sa primiešali do morí a tak bola bez predpísaného návodu uvarená prvá organická polievka, potrebná pre vznik ďalších organických zlúčenín. Náhoda mohla zvolať: To je ono….! To ešte nevedela, že z viac ako sto druhov vzniknutých aminokyselín si musí vybrať len dvadsať a ešte k tomu ľavotočivé. Prečo život potrebuje vľavo orientované molekuly aminokyselín nad tým si Náhoda zvlášť nelámala hlavu, pretože vzápätí vznikol ďalší problém: pre vznik živej bunky potrebovala ešte zložitejšie zlúčeniny – proteíny. Náhoda sa poriadne potrápila, ale nakoniec, bez ďalších byrokratických prieťahov, získala licenciu na využitie úplného genetického kódu potrebného na riadené bunečné rozmnožovanie.

Či Náhoda chcela alebo nechcela, vývojový program života pokračoval ďalej. Trvalo ďalších mnoho miliónov rokov, aby sa na Zemi konečne objavila vysoko organizovaná hmota v podobe človeka. Človek, najmúdrejšia bytosť, začal panovať nad planétou Zem.

Náhoda si mohla vydýchnuť: Konečne človek z mäsa a kostí ! Má dve nohy a dve ruky. Má si na čo sadnúť. Môže sa poškrabať ľavou rukou za pravým uchom. A opačne, pravou rukou za ľavým uchom. Je tu človek, ktorému chutia údené klobásy, kyslé uhorky, ale aj slivkové koláče. Rád si naleje voňavé víno pre dobrú náladu. Rád sa zasmeje, ale aj poplače. Muži obdivujú krásu žien a ženy mužnosť mužov. Stačí jeden pohľad, jedno milé pohladenie a vznikne z toho láska, z lásky po deviatich mesiacoch ďalší človek a životný kolobeh je uzavretý. Aké jednoduché…

Náhode teraz už chýba len jedno, poznať odpoveď na otázku : kde sa tu vzala ona, tak tvorivá, pracovitá a pri tom neomylná a cieľavedomá- Náhoda.

Nevie, kto jej na to odpovie – alebo všetko bolo inak…?

Alexander Scholz

Striedanie životných období

13.07.2023

Práve vyšiel Literárny týždenník č.19-20. Je v ňom viacstránková spomienka na tvorivý umelecký život majstra slova, pána Juraja Sarvaša. Svojím neopakovateľným recitátorským prejavom zostane navždy v mysliach svojich poslúchačov. Okrem iných zaujímavých príspevkov, našlo sa v časopise miesto aj pre moju poviedku Krížne cesty. Na poslednej strane si tiež môžete [...]

Striedanie životných období

28.04.2023

Nová kniha na knižnom trhu Kniha poviedok o živote ako na dlani Autor sa vo svojich literárnych začiatkoch prezentoval publikovaním krátkych poviedok v časopise Smena a TELEplus. Jeho humoristicko satirické pásma si našli svoje miesto aj v zábavných programoch Slovenského rozhlasu v Bratislave a v Banskej Bystrici. V celoslovenských literárnych súťažiach (próza) získal [...]

Vesmírne správy z ďalekej budúcnosti

17.11.2022

Najväčšie vesmírne radary zaznamenali tajomný signál pochádzajúci z obdobia pred vznikom vesmíru. Záhadou zostáva vysvetlenie, odkiaľ signál vyšiel, ak všetko začalo existovať až po Veľkom tresku. Na planéte Jupiter boli objavené veľké zásoby pitnej vody. Po zahájení jej dovozu na našu planétu, klesla cena vody na svetových trhoch pod historické minimum 50 USD za [...]

SR Bratislava Vláda Dočasná Schôdza TK BAX

Zdaniť banky a monopoly stačiť nebude. Šetrenie pocíti každý, predpovedá ekonóm

21.09.2023 20:15

Menej bolestné škrty teraz, alebo drastické o desať rokov? Tak znie podľa ekonóma Martina Šustra otázka, ktorej sa politici snažia pred voľbami vyhnúť.

Volodymyr Mateusz

Zbohom poľským zbraniam? Moskva sa zo sporu Kyjeva s Varšavou teší predčasne

21.09.2023 20:06

Je to koniec jedného z najtesnejších spojenectiev, ktoré Ukrajine pomohli vyše pol druha roka čeliť ruskej invázii? Alebo len epizodické nedorozumenie, ktoré Kyjev s Varšavou čoskoro vyriešia?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a poľský premiér Mateusz Morawiecki

Ukrajinské obilie ako súčasť kampane: Strany mieria na sympatizantov Putina, hovorí politológ

21.09.2023 19:30

Žalobu za ukrajinské obilie živí v kampani časť politických strán.

hlina, bitka, parlament, martvoň

Hrubosť, násilie politikov netolerujeme. Sú riešením demokratickejšie strany, ktorým sa zodpovedajú?

21.09.2023 19:00

Facky, päste a kopance, ktoré zúfalo pošpinili predvolebnú kampaň, nie sme politikom ochotní tolerovať. Aké demokraticky zúbožené politické strany ešte znesieme? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

poviedkaren

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 43945x
Priemerná čítanosť článkov: 2313x

Autor blogu

Kategórie