Založ si blog

Náhoda

Na začiatku bola na planéte Zem len samá pustatina. Vietor sa bezcieľne preháňal nad holými skalnými masívmi. Nad hladinami morí a oceánov sa občas objavili hromy a blesky a to bolo všetko, čo mohlo potešiť živú dušu. Vlastne nemohlo, živá duša vtedy ešte neexistovala. Zlovestné ticho, prerušované hukotom vetra, vtedy ešte nikomu neliezlo na nervy. Nemal kto hromžiť na zlé počasie – zimnú kalamitu, či letné horúčavy. Neživá hmota nikomu a ničomu neslúžila, len sa presýpala, prelievala, menila svoje skupenstvo bez toho, aby sa o tom niekto učil v základnej škole, či obhajoval dizertačné práce na univerzite. Naša planéta Zem, s ohromnou vesmírnou hmotnosťou, ani len netušila prečo má svoju os otáčania vychýlenú vzhľadom na dráhu, po ktorej obieha okolo Slnka, prečo má deň 24 hodín, rok 365 dní. Čas plynul bez toho, aby ho niekto zo soboty na nedeľu posúval o hodinu dopredu alebo dozadu. Čas nemal svoj význam. Bol bezvýznamný. On nemal ani len svoj začiatok. Alebo mal? Ak pripustíme, že áno, tak pred jeho začiatkom muselo existovať nejaké NIČ. Alebo NEKONEČNO? Čo je z toho správnejšie?

Jedno je isté, všetko plynulo bez toho, aby niekto niečo očakával. Nejakú podstatnú zmenu. Napríklad, čo ja viem, aby sa raz z  neživej hmoty stala hmota živá. Zem mala k dispozícii, vtedy ešte nepomenovanú, Mendelejevovu sústavu prvkov, rôzne druhy pevných, plynných, či kvapalných zlúčenín. Základné podmienky pre veľké zmeny boli pripravené, už bolo treba len začať. Ale ako ? Neživá hmota nevedela, čo musí urobiť pre to, aby mohla byť hmotou živou. Ona nevedela ani len to, že už milióny rokov existuje ako neživá.

A práve vtedy, kde sa vzala, tam sa vzala, začala na Zemi úradovať Náhoda. Už na začiatku to Náhoda nemala jednoduché, pretože v biológii, do ktorej sa strmhlavo pustila jednoduchý začiatok jednoducho neexistuje. Dnes sa už vie, že aj jednobunečný živý organizmus je nepochopiteľne zložitý. Napriek tomu to Náhoda nevzdala. Hromy a blesky použila na štiepenie zlúčenín z presýtenej atmosféry. Horko–ťažko, ale predsa, vznikli prvé stavebné látky aminokyseliny. Tie sa primiešali do morí a tak bola bez predpísaného návodu uvarená prvá organická polievka, potrebná pre vznik ďalších organických zlúčenín. Náhoda mohla zvolať: To je ono….! To ešte nevedela, že z viac ako sto druhov vzniknutých aminokyselín si musí vybrať len dvadsať a ešte k tomu ľavotočivé. Prečo život potrebuje vľavo orientované molekuly aminokyselín nad tým si Náhoda zvlášť nelámala hlavu, pretože vzápätí vznikol ďalší problém: pre vznik živej bunky potrebovala ešte zložitejšie zlúčeniny – proteíny. Náhoda sa poriadne potrápila, ale nakoniec, bez ďalších byrokratických prieťahov, získala licenciu na využitie úplného genetického kódu potrebného na riadené bunečné rozmnožovanie.

Či Náhoda chcela alebo nechcela, vývojový program života pokračoval ďalej. Trvalo ďalších mnoho miliónov rokov, aby sa na Zemi konečne objavila vysoko organizovaná hmota v podobe človeka. Človek, najmúdrejšia bytosť, začal panovať nad planétou Zem.

Náhoda si mohla vydýchnuť: Konečne človek z mäsa a kostí ! Má dve nohy a dve ruky. Má si na čo sadnúť. Môže sa poškrabať ľavou rukou za pravým uchom. A opačne, pravou rukou za ľavým uchom. Je tu človek, ktorému chutia údené klobásy, kyslé uhorky, ale aj slivkové koláče. Rád si naleje voňavé víno pre dobrú náladu. Rád sa zasmeje, ale aj poplače. Muži obdivujú krásu žien a ženy mužnosť mužov. Stačí jeden pohľad, jedno milé pohladenie a vznikne z toho láska, z lásky po deviatich mesiacoch ďalší človek a životný kolobeh je uzavretý. Aké jednoduché…

Náhode teraz už chýba len jedno, poznať odpoveď na otázku : kde sa tu vzala ona, tak tvorivá, pracovitá a pri tom neomylná a cieľavedomá- Náhoda.

Nevie, kto jej na to odpovie – alebo všetko bolo inak…?

Alexander Scholz

Myslím hypoteticky

14.01.2024

Myslím, teda som (hypoteticky) Myslím hypoteticky, čo by bolo, keby nebolo keby. V češtine je to slovo kdyby, ale význam je rovnaký. Problém zostáva v tom, ako z našej mysle odstrániť nežiadúce keby. Aby neexistovali všetky tie prekážky, problémy, ktoré nám bránia niečo uskutočniť, realizovať podľa nášho zámeru. Napríklad, aby sme si ako ľudia medzi sebou vzájomne [...]

Slnko spáva za morom

10.12.2023

Na dlhé zimné večery ponúkam dve knižky z mojej literárnej tvorby: Haiku verše – Slnko spáva za morom. Poviedky – Striedanie životných období. V knižnej distribúcii IKAR s.r.o Autor: Alexander Scholz kľuč je vo dverách izba plná nerestí dočasné lásky šapitó tlieska klaunov široký úsmev slzy ti ponúka kniha pod vankúšom zimomriavky na tele vrah je [...]

Striedanie životných období

13.07.2023

Práve vyšiel Literárny týždenník č.19-20. Je v ňom viacstránková spomienka na tvorivý umelecký život majstra slova, pána Juraja Sarvaša. Svojím neopakovateľným recitátorským prejavom zostane navždy v mysliach svojich poslúchačov. Okrem iných zaujímavých príspevkov, našlo sa v časopise miesto aj pre moju poviedku Krížne cesty. Na poslednej strane si tiež môžete [...]

Crocus, Moskva, Rusko, teroristický útok

FSB: Útok v Crocus City Hall organizovala odnož IS, ale podiel má i Ukrajina

24.05.2024 08:39

Pri vyšetrovaní Rusku pomáhali spravodajské služby Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu.

gruzínsko

USA zavádzajú voči Gruzínsku vízové obmedzenia a prehodnocujú vzájomné vzťahy

24.05.2024 07:48

Nové vízové obmedzenia "sa budú vzťahovať na osoby, ktoré sú zodpovedné za podkopávanie demokracie v Gruzínsku“.

japonsko zosuv pôdy

Pri zosuve pôdy v Papue-Novej Guinei zahynulo podľa odhadov vyše 100 ľudí

24.05.2024 06:56

Zosuv údajne zasypal dedinu Kaokalam okolo tretej hodiny ráno miestneho času.

vojna na Ukrajine, Kyjev, zajatci

ONLINE: Moskva varovala USA, aby nepovolili Ukrajincom útočiť americkými zbraňami v Rusku

24.05.2024 06:15, aktualizované: 08:53

Moskva tvrdí, že "horúce hlavy" v USA a Európe podnecujú eskaláciu vojny na Ukrajine. Medzi to počíta aj prípadné povolenie západných štátov útočiť ich zbraňami na ruskom území.

poviedkaren

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 55583x
Priemerná čítanosť článkov: 2779x

Autor blogu

Kategórie