Založ si blog

Škola hrou…?

Mladý študent v Santa Fe z amerického štátu Texas 19.5.2018 postrieľal zbraňami svojho otca deväť svojich spolužiakov a učiteľa. V študentových poznámkach na počítači a v mobilnom telefóne našli vyšetrovatelia zmienky o tom, že vražednú akciu si podrobne naplánoval.

Je pre vás takáto správa prekvapujúca? Už sme si na ne zvykli? V roku 2018 zomrelo na školách v Spojených štátoch vinou mladých strelcov 35 ľudí a 79 ďalších bolo zranených. Keby sme chceli byť sarkastickí, tak americkí strelci prepísali Komenského výrok „Škola hrou“ na „Škola strelnicou.“

Určite pri takýchto správach pociťujeme zdesenie a obavy. Pýtame sa, čo je príčinou takéhoto hrôzostrašného stavu na amerických školách. A čo u nás…?

Kde sa berie toľká zloba v niektorých mladých ľuďoch? Kde sa to v nich vzalo? Čo je hlavnou príčinou?. Na vine sú rodičia? Spoločenská klíma v ktorej mladí ľudia vyrastajú? Je v tomto smere školský systém úplne bezmocný? Je to len právny problém v otázke dostupnosti či nedostupnosti k strelným zbraniam?

Nechcem byť staromódny, ale ja si ešte pamätám časy, keď sme v škole za svoje prehrešky museli znášať šibnutie pravítkom alebo nebodaj aj kľačať v kúte. Pocit zodpovednosti za svoje prečiny sa v nás prenášal z nižších ročníkov do tých vyšších ročníkov. Nekľačali sme už v kúte, ale o to viac sme si pamätali dobroprajné káranie našich učiteľov.

V prístupe pedagógov k svojim žiakom je veľký potenciál na zúročenie v dospelosti. Proces výučby nových adeptov pre život nie je len technickou záležitosťou učebných osnov. Nepotrebujeme len zručných, talentovaných, múdrych jedincov genetický predurčených na úspešnejší život. Pestovať úspešnosť, dokonalosť, ambicióznosť za každú cenu, ženie mladého človeka byť stále na špici peletónu, na konci ktorého zostávajú tí zabudnutí, nerešpektovaní so svojimi problémami na periférii školského kolektívu..

Vychovávame doma v rodine, ale aj v školách predimenzovaných narcisov, ktorí si ľahko zvykajú na to, že im niekto ofukuje cestu pred sebou. Majú všetko, plným priehrštím, vždy na to niekoho použijú, kto im to zabezpečí.

Nechcem moralizovať, ale pestujeme si v dnešnej pretechnizovanej spoločnosti podhubie pre rast arogantných velikášov, ktorí nepoznajú hranice pre ich bezhraničnú ctižiadostivosť. Život pre nich plynie podľa ich nárokov, ktoré nedokážu prispôsobiť všeobecne uznávaným morálnym hodnotám.

Vedľa nich musia „živoriť“ tzv. frustrovaní nespokojenci, ku ktorým všemožná šťastena nebola až tak štedrá. Berú spravodlivosť do svojich rúk, tak ako ju oni vidia a cítia.

Slovo cítia v tom prípade nie je celkom vhodné, pretože cítiť znamená predovšetkým nerozhodovať sa neuvážene, neprípustným spôsobom.

Je chybou, že emočná stránka uvažovania mladých ľudí, citové prejavy sa v školách nekladú na prvé miesto. Možno k tomu chýbajú aj náležité učebné „osnovy“, dobrý príklad nás vekom starších, zodpovedných za výchovu novej generácie v rodinách i v škole.

Udelená dvojka alebo trojka z chovania alibistický rieši to, čo už malo byť vyriešené dávno predtým.

Alexander Scholz

Striedanie životných období

13.07.2023

Práve vyšiel Literárny týždenník č.19-20. Je v ňom viacstránková spomienka na tvorivý umelecký život majstra slova, pána Juraja Sarvaša. Svojím neopakovateľným recitátorským prejavom zostane navždy v mysliach svojich poslúchačov. Okrem iných zaujímavých príspevkov, našlo sa v časopise miesto aj pre moju poviedku Krížne cesty. Na poslednej strane si tiež môžete [...]

Striedanie životných období

28.04.2023

Nová kniha na knižnom trhu Kniha poviedok o živote ako na dlani Autor sa vo svojich literárnych začiatkoch prezentoval publikovaním krátkych poviedok v časopise Smena a TELEplus. Jeho humoristicko satirické pásma si našli svoje miesto aj v zábavných programoch Slovenského rozhlasu v Bratislave a v Banskej Bystrici. V celoslovenských literárnych súťažiach (próza) získal [...]

Vesmírne správy z ďalekej budúcnosti

17.11.2022

Najväčšie vesmírne radary zaznamenali tajomný signál pochádzajúci z obdobia pred vznikom vesmíru. Záhadou zostáva vysvetlenie, odkiaľ signál vyšiel, ak všetko začalo existovať až po Veľkom tresku. Na planéte Jupiter boli objavené veľké zásoby pitnej vody. Po zahájení jej dovozu na našu planétu, klesla cena vody na svetových trhoch pod historické minimum 50 USD za [...]

Marine Le Penová.

Le Penová vráti europarlamentu 330-tisíc eur za fiktívnych asistentov

21.09.2023 20:49

Francúzska politička Marine Le Penová, ktorá bola poslankyňou EP v rokoch 2004 - 2017, bola podozrivá, že cez fiktívnych asistentov využívala zdroje EÚ v prospech svojej strany.

SR Bratislava Vláda Dočasná Schôdza TK BAX

Zdaniť banky a monopoly stačiť nebude. Šetrenie pocíti každý, predpovedá ekonóm

21.09.2023 20:15

Menej bolestné škrty teraz, alebo drastické o desať rokov? Tak znie podľa ekonóma Martina Šustra otázka, ktorej sa politici snažia pred voľbami vyhnúť.

Volodymyr Mateusz

Zbohom poľským zbraniam? Moskva sa zo sporu Kyjeva s Varšavou teší predčasne

21.09.2023 20:06, aktualizované: 21:20

Je to koniec jedného z najtesnejších spojenectiev, ktoré Ukrajine pomohli vyše pol druha roka čeliť ruskej invázii? Alebo len epizodické nedorozumenie, ktoré Kyjev s Varšavou čoskoro vyriešia?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a poľský premiér Mateusz Morawiecki

Ukrajinské obilie ako súčasť kampane: Strany mieria na sympatizantov Putina, hovorí politológ

21.09.2023 19:30

Žalobu za ukrajinské obilie živí v kampani časť politických strán.

poviedkaren

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 43949x
Priemerná čítanosť článkov: 2313x

Autor blogu

Kategórie